Wielka Liga Czytelników

Utworzono dnia 04.01.2020

Wszystkich wielbicieli czytania i tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że kochają czytać, zapraszamy do udziału w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników".

Najważniejsze informacje dla uczestników:

W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych w dwóch kategoriach: klasy 1-4 oraz klasy 5-8.

Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić zgłoszenie uczestnictwa w projekcie (druki dostępne w bibliotece szkolnej.

ETAP PIERWSZY (szkolny)

Uczestnicy konkursu zdobywają sprawności poprzez czytanie wskazanych książek konkursowych i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów.

Testy do przeczytanych książek dostępne są w bibliotece szkolnej. Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne powiązane z treścią książki.

Każdy formularz testu dotyczy jednej książki. Za wypełnienie każdego formularza można uzyskać maksymalnie 100 punktów. Do zaliczenia każdego testu konieczne jest zdobycie minimum 80 punktów.

Za zaliczenie testu uczniowie otrzymują jedną sprawność.

Maksymalna liczba sprawności do zdobycia – 10.

Uczestnik konkursu wypełnia formularz do danej książki tylko raz.

Niezaliczenie testu nie dyskwalifikuje ucznia z konkursu. Uczestnik może kontynuować udział w projekcie i wypełniać testy do innych książek.

Dozwolona, a nawet wskazana jest pomoc rodziców/opiekunów. Rodzice/opiekunowie powinni wspierać dzieci podczas udziału w konkursie np. poprzez wspólne czytanie książek konkursowych, czy też zachęcanie do ich czytania, pomoc przy rozwiązywaniu testów polegającą na nakierowaniu młodych czytelników na właściwy tok myślenia czy odpowiednie źródło informacji. Rodzice/opiekunowie pomagają   w rozwiązywaniu zadań, ale nie mogą wypełniać testu za dziecko (wyjątkiem jest pomoc przy wypełnianiu testu przez uczniów klas pierwszych, którzy nie opanowali jeszcze umiejętności pisania).

Dodatkowo można uzyskać po jednej sprawności za:

• zajęcie I, II lub III miejsca w innym konkursie czytelniczym, który realizuje szkoła
  • wykonanie pracy plastycznej do konkursowej książki lub plakatu promującego czytelnictwo

Uczniowie mogą oddawać formularze konkursowe pierwszego etapu do 13 marca 2020 r.

ETAP DRUGI (test kwalifikacyjny)

Etap drugi będzie zorganizowany do 27 marca 2020 r. Datę przeprowadzenia testu kwalifikacyjnego ustala Koordynator Placówki.

W etapie drugim mogą wziąć udział tylko Ci uczestnicy konkursu, którzy zdobędą komplet 10 sprawności.

Etap odbywa się w szkole bez udziału rodziców i bez tekstu konkursowej lektury.

Test kwalifikacyjny dotyczy znajomości treści książki wskazanej przez Koordynatora Placówki.

Koordynator Placówki do 14 lutego 2020 r. podaje uczestnikom konkursu tytuły wybranych książek do testu kwalifikacyjnego.

ETAP TRZECI (drużynowy test powiatowy)

Etap trzeci zostanie rozegrany jednocześnie we wszystkich powiatach 28 kwietnia 2020 r.

W etapie powiatowym szkołę reprezentuje maksymalnie po trzech zawodników z każdej kategorii (kl. 1–4 i kl. 5–8), którzy uzyskali najlepsze wyniki w teście kwalifikacyjnym, ale nie mniej niż 80% punktów.

W przypadku trudności w wyłonieniu zwycięzców na skutek równej liczby punktów, Koordynator etapu szkolnego przeprowadza dogrywkę (ustną lub pisemną).

Wszystkie książki wybrane do konkursu wraz z testami dostępne są w bibliotece szkolnej!

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!!!

ZAŁĄCZNIKI: